Тема: Узагальнення матеріалу з теми «Хордові тварини. Безчерепні. Риби»
Мета: узагальнити знання учнів про особливості будови
представників надкласу Риби,відмітити спільні та відмінні риси між
представниками; встановити значення риб у природі та житті людини; визначити індивідуальний рівень засвоєння матеріалу теми для
кожного з учнів,
Розвивати логічне мислення, пам’ять,увагу, уяву, вміння працювати в групі.
Виховувати бережливе ставлення до природи, екологічну культуру,
толерантність.
Обладнання: стенд «Риби», стіннівки про риб, зроблені дітьми, конверти конвертам,
картки з кросвордами.
Тип уроку: узагальнення та систематизація матеріалу.
Форма проведення: урок – квк.
Хід уроку
Вступне слово вчителя
Сьогодні на уроці ми проведемо змагання
на виявлення кращої команди цього сезону, У конкурсі команд ви повинні показати
свої знання, кмітливість, ерудицію і згуртованість. Ви повинні бути уважними до
відповідей товаришів по команді й суперників. Члени команди, які посядуть перше
місце, одержать 11 балів у журнал.
Звучить
пісня «Ми починаємо КВК».
Конкурс 1. Розминка
Наш народ
завжди помічав ознаки тих чи інших явищ, предметів живої та неживої природи. На
основі цього складалися прислів’я, загадки, шаради. Чимало загадок існує про
риб. Я загадаю їх вам. За кожну
правильну відповідь — 1 бал.
Першій команді
Он в самом омуте живет,
Хозяин глубины.
Имеет он огромный рот,
А глазки чуть видны.
(Сом)
Другій команді
Дом шумит,
хозяева молчат.
Пришли люди,
хозяев забрали,
А дом в
окошки ушел.
(Риба й невід)
Конкурс «Зашифровка»
Розгадай шифровку. З океану від Нептуна надійшли
шифровки. Літери в словах переплутані. Переставте літери так,
щоб вийшли назви риб, яких можна вживати в їжу.
Максимальна кількість балів — 3.
Картка першій команді
Тпавол (тотва)
Знаас (сазан)
Сакріт (тріска)
Картка другій команді
Торесе (осетер)
Дукса (судак)
Нимь (минь)
Конкурс 3. Аукціон риб річок України
Продається 1 бал.
«Гроші» — назва риб річок України. Учні по черзі називають риб. Той, хто
останнім називає рибу, одержує 1 бал.
Конкурс 4. Хто більше
Завдання першій команді
Закінчіть речення і дайте відповідь на запитання.
Мікроскопічні залози стінок шлунка виділяють... (Шлунковий сік)
Цідильний апарат зябер. (Зяброві тичинки)
Судина, що приносить кров до серця. (Вена)
Органи виділення в риб. (Нирки)
Найбільша артерія. (Аорта)
Відповідна реакція організму на подразнення. (Рефлекс)
Чи всі риби відкладають ікру? (Ні, є живородні)
Які риби носять назви небесних тіл? (Риба-місяць; риба-сонце)
Завдання другій команді
Дайте відповіді на запитання і закінчіть речення.
Де накопичується Жовч у риби? (У жовчному міхурі)
Чим прикриті зябра риб зовні?(Зябровими кришками)
Як називається кров, насичена Киснем? (Артеріальна)
Де відбувається газообмін? (У зябрових пелюстках і тканинах)
З яких відділів складається серце риб? (З передсердя і шлуночка)
М’язи в риб утворюють... (Мускулатуру)
Де відкладає ікру річковий вугор? (У Сарґассовому морі)
Які риби мають «зброю» на голові? Риба-пила, риба-меч, риба-молот)
Конкурс 5. Майже «Поле чудес»
На дошці
намальовані вісім клітинок. Кожна клітинка відповідає літері. Потрібно за
описом відгадати назву риби. Можна відразу відгадати все слово або назвати по
літері.
За кожну
правильно відгадану літеру — 1 бал.
Конкурс 6. Хто швидше
Кожен член
команди записує на дошці по одному слову. Перемагає команда, яка швидше і правильно виконала
завдання. Правильна і швидка відповідь — 5 балів.
Конкурс 7. Кросворд
Доповніть
літерами назви риб і назвіть місця їх мешкання. Одне відгадане слово і
правильно назване місце мешкання — 1 бал.





















(Сазан,
судак, севрюга, ставрида)






















(Кілька, карась,
камбала, колючка)
Конкурс «Ромашка»
На
серцевинні ромашки (виготовлена з паперу)вказується завдання. На її пелюстках
вказуються запитання. Учень відкриває пелюстку і дає відповідь.
Запитання.


(«Голою» рибою,
наприклад, є річковий вугор. Його шкіра вкрита тільки слизом. Не має луски
річковий сом і меч-риба)

(Риби, що пересуваються в товщі води, мають
веретеноподібне, досить обтічне тіло. Багато риб, що живуть на великій глибині,
мають стрічкоподібну форму тіла (наприклад, риба-шабля). Донні риби часто мають
пласке, дископодібне тіло, що забезпечує більше зіткнення тіла з Ґрунтом і
зменшення питомого тиску товщі води (камбала, морські язики). Циліндричне
змієподібне тіло вугрів дозволяє їм швидко плазувати по дну. Риби — мешканці
верхніх шарів води — часто мають темну спину та сріблясті боки й черево. У
придонних риб верхній бік тіла темний, часто ці риби здатні змінювати забарвлення
тіла під тло ґрунту, як, наприклад, камбала)
Конкурс «Серце в
грудях»
Учні з кожної команди
по черзі відповідають на запитання.
1. Яка кров перебуває в серці риби? (У серці риб перебуває венозна кров)
2. Назвіть відділи скелета кісткової риби. Яке значення має скелет? (У риби розрізняють скелет голови (череп),
скелет тулуба й скелет плавців. Скелет слугує опорою для м’язів і за - хистом
для внутрішніх органів, головного і спинного мозку)
3. За рельєфною таблицею визначте, чи сита
риба, яка її стать. (Учні самі призначають вартість питання.) (За рельєфною таблицею можна визначити, що
риба сита, тому що шлунок у, неї розтягнутий і наповнений. 1 Стать цієї риби —
жіноча, тому що ) видно яєчник. Крім того, учні можуть | знайти помилку в
зображенні на муляжі. Серце в риби пофарбовано в червоні кольори, хоча
насправді в серці риби | кров венозна, зображувати яку прийнято синіми
кольорами)
4. Відомо, що всі риби холоднокровні. Чи є
винятки з цього правила? Якщо є, розкажіть про них. (Температура тіла тунця може бути на 14 градусів вища за
температуру навколишнього середовища, що
дозволяє і йому розвивати швидкість близько 10 км/год)
Конкурс «Пароль»
Усім
відоме значення слова «пароль». Завдання гри полягає у наступному: кожен
учасник розшифровує назву риби , яка
зашифрована у таблиці.
С
|
Р
|
Б
|
М
|
У
|
К
|
С
|
М
|
А
|
Г
|
У
|
Л
|
І
|
Б
|
М
|
Т
|
І
|
Я
|
С
|
О
|
М
|
С
|
А
|
Т
|
У
|
Н
|
Е
|
Ц
|
Ь
|
О
|
Е
|
Х
|
А
|
М
|
С
|
А
|
А
|
Н
|
С
|
К
|
А
|
Т
|
Х
|
Н
|
С
|
Р
|
К
|
О
|
Р
|
О
|
П
|
З
|
Т
|
Л
|
А
|
А
|
Ш
|
И
|
А
|
О
|
Л
|
Р
|
А
|
Х
|
А
|
П
|
А
|
А
|
Б
|
Р
|
Б
|
У
|
М
|
Р
|
С
|
Я
|
І
|
У
|
К
|
Ш
|
И
|
Н
|
В
|
О
|
О
|
Г
|
Щ
|
Е
|
Т
|
Е
|
Д
|
С
|
У
|
Л
|
А
|
Т
|
И
|
М
|
Е
|
Р
|
І
|
Я
|
Р
|
А
|
Т
|
Ь
|
Щ
|
А
|
Л
|
У
|
К
|
А
|
Л
|
И
|
Н
|
Ь
|
Л
|
А
|
К
|
Р
|
Підсумок
уроку.
Виставлення
оцінок.
Немає коментарів:
Дописати коментар